operacja laserowa

Operacja laserowa różnymi rodzajami laserów

W XXI wkroczyliśmy pod znakiem innowacyjności i rozwoju technologicznego. Nie inaczej jest w świecie medycyny gdzie nie tylko rozpoznanie choroby ale i precyzja w leczeniu ma niebagatelne znaczenie. Operacja laserowa to najskuteczniejsza nieinwazyjna metoda leczenie operacyjnego schorzeń u pacjentów. Szersze zastosowanie laserów w medycynie nastąpiło w latach 90 ubiegłego wieku i z każdym dniem jest bardziej doskonalone i znajduje szerokie zastosowanie. Obecnie wszelkiego rodzaju lasery są wykorzystywane nie tylko do leczenia ale także do diagnostyki.

Rodzaje laserów w medycynie

Najczęściej lasery medyczne są wykorzystywane do cięcia i obróbki tkanek w organizmie. Laser jest źródłem promieniowania światła które wysyła do generatora który przekształca to światło w energię fal elektromagnetycznych wykorzystywanych w medycynie. Od natężenia i mocy tych fal jest uzależnione to czy chcemy daną tkankę usunąć czy leczyć. Zastosowanie w medycynie mają lasery:

  • CO2
  • Neodymowe
  • Argonowe
  • Erbowe
  • Holmowe
  • Półprzewodnikowe o dużej mocy
  • Kryptonowe

Operacja laserowa to mniejsze ryzyko krwawienia

Najpopularniejszy i najczęściej używany na chwilę obecną jest laser holep. Wykorzystanie tego typu lasera w medycynie gwarantuje mniejszą głębokość wnikania wiązki świtała w tkankę i mniejszy obszar martwicy tej tkanki. Operacja laserowa wykonana tego typu laserem gwarantuje mniejsze ryzyko krwawienia z naczyń krwionośnych które są skutecznie koagulowane i zamykane przez wiązkę światła emitowaną przez laser.

Operacje i zabiegi wykonywane za pomocą lasera

Operacja laserowa charakteryzuje się wysoką skutecznością, precyzją jak i bardzo dużym bezpieczeństwem. Laserowe usuwanie kamieni pozwala na uniknięcie cięć powłok brzusznych, a użyta metoda rirs pozwala na rozbicie złogów w nerce oraz dokładne zbadanie nerki. Wykonana operacja prostaty laserem holmowym daje bardzo dobre rokowania. Warto dodać też, że po zabiegu rekonwalescencja trwa bardzo krótko. Operacja laserowa jest wykorzystywana w każdej dziedzinie medycyny. Lekarze i specjaliści wybierają ten rodzaj bezinwazyjnej metody leczenia ponieważ jest skuteczna. Do tego daje duże możliwości w zastosowaniu odpowiedniego leczenia w różnych schorzeniach.